5 typů toxických partnerů | Toxické vztahy

Za maskou partnera se může schovávat toxický člověk - narcis

Do jaké kategorie byste zařadili svého partnera? Po skončení našeho podcastu si budete moci udělat krátký test, díky kterému si uvědomíte, jak moc je váš partner toxický. Nebo si možná uvědomíte, jak toxičtí ve vašem vztahu jste vy samotní.

První náznak toxicity ještě neznamená, že váš partner je toxický člověk!

Jak píše Shahida Arabiová: "Spektrum vztahové toxicity je široké a přiřazení jedince k určitému typu vyžaduje, abychom vzali v úvahu:

  • kontext chování dané osoby;
  • četnost, s jakou používá manipulaci, aby dosáhla svého;
  • jak je vnímavá ke zpětné vazbě;
  • zda vaše obavy řeší empaticky a efektivně. "

Tenkou hranici mezi mírnou toxicitou a nebezpečnou toxicitou musíte přizpůsobit podle vlastní úrovně osobního bezpečí a vnímané újmy. Není tedy důležité, co si v článku přečtete nebo v našem podcastu uslyšíte, ale jak se cítíte. Znovu připomeňme, jak poznáte, že jste v toxickém vztahu. Používáme k tomu zkratku F.O.G. (angl. mlha) - strach, povinnost, vina. Více na toto téma píšeme v článku k podcastu S03E42 - Toxické manželství - trik s lítostí.

Vysoce citliví lidé mají příliš empatický mozek – a mozek narcistů a psychopatů je zcela opačný.

Shahida Arabiová

Naučte se rozlišovat úroveň toxicity

Odborně se tomu říká vztahová toxicita. Odborníci rozlišují 5 úrovní vztahové toxicity:

  • Běžní narušitelé hranic
  • Potřeštěnci bažící po pozornosti
  • Emoční upíři
  • Narcisté
  • Sociopati a psychopati

První tři úrovně jsou považovány za mírnou toxicitu a poslední dvě narcisté a sociopati a psychopati za nebezpečnou toxicitu.

⚠️ Dříve, než budete pokračovat, tak si v naší knihovně najděte PDF s názvem: Test vztahové toxicity, abyste mohli objevit do jaké kategorie patří váš partner. 

Mírná vztahová toxicita

Každý z nás má nějaká zranění z dětství nebo traumata z minulosti, která nám vytvořila určité ochranné strategie, abychom přežili. Já jim říkám reakce na autopilota - Ontologická funkční omezení. To znamená, že když dojde ke konfliktu nebo nebo ke konfrontaci, tak se může stát, že se projevíme jako sobec, sebestředný člověk nebo použijeme nějakou z technik toxických lidí jako je například: gaslighting nebo projekce. Více budeme tyto techniky řešit v dalších dílech našeho podcastu Manželství. Proto se zaregistrujte do našeho newsletteru.

Určitý vzorec chování, který se aktivuje při konfliktu, konfrontaci nebo při spánkové deprivaci by neměl být důvodem k označení partnera za toxického.

Pokud se nejedná o primární způsob chování, tak by se dalo říct, že to je tzv. člověčina. Jsme jen lidé a každý z nás někdy může vybouchnout, být nevyspalý nebo se svým způsobem bránit. Nemění to nic na tom, že toxicita je toxicita a je důležité na ní začít pracovat a vymezit hranice.

V  dalším podcstu S03E44 - Jak nastavit hranice mírně toxickým lidem? vám předáme postupy, jak si nastavit hranice u mírně toxických lidí, které budou fungovat nejen u vás doma, ale i v práci všude kolem vás.

Nebezpečná vztahová toxicita

S mírně toxickými lidmi se budete potkávat na každém kroku. Budou to vaše děti, partneři, rodiče, kolegové v práci, prodavačky atd. Jinak řečeno, každý z nás je někdy mírně toxický.

Jak ale poznat nebezpečně toxického člověka a jak s ním jednat?

Abyste dokázali nastavit hranice nebezpečně toxickým lidem, musíte nejdříve porozumět jejich způsobům myšlení a manipulace. Jak se říká, štěstí přeje připraveným. Pokud prokouknete jejich plány, vykořisťovatelské postoje a osvojíte si základní způsoby bytí a jednání, dokážete včas od těchto lidí odejít a ukončit všechny interakce.

V dalším díle podcastu S03E45 - Jak nastavit hranice narcistům? se dozvíte, nejen ověřený způsob, jak nastavit hranice narcistům, ale předáme vám i kontrolní seznam, díky kterému si ověříte, zda váš partner má narcistické sklony.

👉 Zaregistrujte se do našeho newsletteru. Pošleme vám emailem nejen odkaz na náš podcast, ale i další užitečné články a nástroje, které vám pomohou rozvíjet, obnovovat a udržovat zdravé, láskyplné a sebenaplňující vztahy.

---

Doporučená literatura: Arabi, Shahida. Jak se bránit toxickým lidem, manipulátorům a sociopatům: příručka nejen pro vysoce citlivé lidi. První české vydání. Praha: Grada, 2022.

Poslední epizody

Poslouchat na:

Registrujte se & Získejte novinky

Budeme vám posílat informace o nových článcích, podcastech nebo službách, které nabízíme. Budete první, kdo bude vědět o blížících se online nebo živých událostech.

Evoluce vztahu

© 2023 Miroslav Sázovský | With ♥️ to Dorik