5 typů toxických partnerů | Toxické vztahy

První náznak toxicity ještě neznamená, že váš partner je toxický člověk!

  • kontext chování dané osoby;
  • četnost, s jakou používá manipulaci, aby dosáhla svého;
  • jak je vnímavá ke zpětné vazbě;
  • zda vaše obavy řeší empaticky a efektivně. "

Vysoce citliví lidé mají příliš empatický mozek – a mozek narcistů a psychopatů je zcela opačný.

Shahida Arabiová

Naučte se rozlišovat úroveň toxicity

Odborně se tomu říká vztahová toxicita. Odborníci rozlišují 5 úrovní vztahové toxicity:

  • Běžní narušitelé hranic
  • Potřeštěnci bažící po pozornosti
  • Emoční upíři
  • Narcisté
  • Sociopati a psychopati

První tři úrovně jsou považovány za mírnou toxicitu a poslední dvě narcisté a sociopati a psychopati za nebezpečnou toxicitu.

⚠️ Dříve, než budete pokračovat, tak si v naší knihovně najděte PDF s názvem: Test vztahové toxicity, abyste mohli objevit do jaké kategorie patří váš partner. 

Mírná vztahová toxicita

Určitý vzorec chování, který se aktivuje při konfliktu, konfrontaci nebo při spánkové deprivaci by neměl být důvodem k označení partnera za toxického.

Pokud se nejedná o primární způsob chování, tak by se dalo říct, že to je tzv. člověčina. Jsme jen lidé a každý z nás někdy může vybouchnout, být nevyspalý nebo se svým způsobem bránit. Nemění to nic na tom, že toxicita je toxicita a je důležité na ní začít pracovat a vymezit hranice.

Nebezpečná vztahová toxicita

S mírně toxickými lidmi se budete potkávat na každém kroku. Budou to vaše děti, partneři, rodiče, kolegové v práci, prodavačky atd. Jinak řečeno, každý z nás je někdy mírně toxický.

Jak ale poznat nebezpečně toxického člověka a jak s ním jednat?

Abyste dokázali nastavit hranice nebezpečně toxickým lidem, musíte nejdříve porozumět jejich způsobům myšlení a manipulace. Jak se říká, štěstí přeje připraveným. Pokud prokouknete jejich plány, vykořisťovatelské postoje a osvojíte si základní způsoby bytí a jednání, dokážete včas od těchto lidí odejít a ukončit všechny interakce.

---

Naše podcasty na YouTube @evolucevztahu 

ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJÍ NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.

Poslední epizody

Poslouchat na:

Registrujte se & Získejte novinky

Budeme vám posílat informace o nových článcích, podcastech nebo službách, které nabízíme. Budete první, kdo bude vědět o blížících se online nebo živých událostech.

Evoluce vztahů

© 2023 Miroslav Sázovský | With ❤️ to Dorik