Co je reaktivní zneužívání u obětí narcismu

Pokud je někdo dlouhodobě vystaven emocionálnímu zneužívání, může dospět k bodu, kdy se začne bránit. Osoby s narcistickými sklony často využívají tuto obrannou reakci k vlastní výhodě. Toto jednání se odborně označuje jako "reaktivní zneužívání". Jde o taktiku, kdy ten, kdo emocionálně zneužívá, záměrně vyprovokuje svou oběť k reakci na jejich stálé manipulace. Hlavním záměrem je prezentovat se jako oběť, zatímco skutečná oběť je zobrazena jako "agresor".

Manipulativní jedinci jsou zruční v tom, jak vyvolávat emoce u lidí, které zneužívají. Jejich záměrem je vytvořit okolnosti, kdy skutečná oběť nakonec ztratí sebekontrolu a zareaguje násilně. V takovém momentě se úlohy zdánlivě mění a manipulátor má možnost svést vinu na tu skutečnou oběť. Tato náhlá reakce potom může sloužit jako důkaz, který umožní manipulátorovi prezentovat se jako nevinný a obrátit situaci k vlastnímu prospěchu.

Naše podcasty na YouTube @evolucevztahu 

ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJÍ NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.

Poslední epizody

Poslouchat na:

Registrujte se & Získejte novinky

Budeme vám posílat informace o nových článcích, podcastech nebo službách, které nabízíme. Budete první, kdo bude vědět o blížících se online nebo živých událostech.

Evoluce vztahů

© 2023 Miroslav Sázovský | With ❤️ to Dorik