Co narcista udělá, když nad vámi ztrácí kontrolu

undefined

Hned na začátek bych vás chtěl požádat, abyste si zapamatovali klíčový rys narcistického vztahu: "Nikdy nemůžete vyhrát."

Co si myslíte, že lidé s narcistickou poruchou osobnosti dělají, když nad vámi ztratí kontrolu? Myslím si, že někteří z vás už odpověď znají, protože to prožívají.

Primární dynamikou, která pohání narcistické osoby, je touha po moci, kontrole a dominanci. Narcista využívá vztah jako zdroj potvrzení. Pokud tyto potřeby nejsou naplněny nebo nelze dosáhnout jejich naplnění, vztahy jsou pro ně nefunkční a nemají pro ně hodnotu, proto z nich odcházejí nebo se jim vyhýbají.

Když jste ve vztahu s osobou, která má narcistické chování, a získáte více moci (vlastní sebejistoty), kontroly nebo uplatníte svou autonomii, narcista zahájí své kampaně a strategie, jak vám vaši moc a kontrolu sebrat.

Situace, kdy může narcista ztrácet kontrolu:

 • Pokud jste dospělým dítětem narcistického rodiče a už ho nepotřebujete kvůli penězům nebo bydlení.
 • Pokud se jedná o narcistického kolegu nebo nadřízeného, může to být povýšení nebo nová práce, která vás může dostat na mocnější nebo dobře placenou pozici.
 • Pokud odejdete od zneužívajícího, tyranského, narcistického šéfa a přijmete jinou práci nebo založíte vlastní podnik, kde vás už nebude moci kontrolovat v každodenním životě.
 • Když si uvědomíte toxicitu rodiny a přestanete chodit na rodinné oslavy nebo společné dovolené.
 • Pokud se s ním budete chtít rozejít a začít žít svůj život.
 • Pokud budete chtít spustit nový projekt, díky kterému budete chodit mezi lidi a získáte uznání a ocenění.
 • Rozhodnete se podnikat v něčem, co by vám vytvořilo finanční nezávislost.

V těchto a podobných situacích mohou narcisté reagovat různými způsoby:

 • Budou vám bránit v povýšení a vytvoří pomlouvačné kampaně, aby z vás udělali neschopného člověka.
 • Budou vás přesvědčovat, že to nezvládnete, protože bez nich nic neznamenáte, a všichni ostatní se na vás vykašlou.
 • Budou vás nutit, aby s nimi šli na místa, kde byste si mohli získat nové přátele nebo kontakty, protože se bojí, že by se bez nich mohli obejít.
 • Může se stát, že si s vámi udělají další dítě, protože vědí, jak jste empatičtí a záleží vám na dětech a na tom, aby děti měly úplnou rodinu.
 • Pokud vás něco baví a milujete to, ale oni vás v tom doposud omezovali, tak vám to najednou dopřejí. Vy si však neuvědomíte, že nad tím budou mít totální moc a kontrolu. Například ve sklepě nebo v jedné místnosti vám nechají postavit dílnu. Na vašem (jejich) pozemku nechají postavit pompézní ateliér nebo impozantní tropický skleník, abyste dostali to, co milujete, ale zároveň budete odříznutí od ostatních a stále pod jejich kontrolou a mocí (provoz těchto zařízení bude tak finančně náročný, že budete ještě víc závislí na jejich zdrojích).
 • Zapojí vás do jejich složitých firemních finančních transakcí.
 • Pokud máte pracovat na něčem zajímavém, kde vás lidé ocení a vy díky tomu získáte finanční nezávislost, tak vám mohou říkat: "Proč bys to dělal, vždyť peněz máme dost, věnujme se raději našemu vztahu." Když řeknete, že potřebujete peníze, mohou se zvrhnout do výčitky, že nic neděláte, jen si hrajete. Mohou říct: "To jsem nečekal, že půjdeš na nulu a budeš bez peněz." Přestože peníze máte, chtěli jste je na něco společného, nikoliv na vaše projekty.
 • Většinou se setkáte s viktimizací, což znamená, že ze sebe budou dělat oběť, která trpí, a bez vás pro ně život nemá smysl. Všem budou vyprávět, jak mají v životě smůlu, a vy jste se na ně vykašlali.
 • Můžete se setkat se strategií opuštění a mlčení. Narcista se uzavře do garáže, kde rozebere sekačku, motorku nebo auto, a nebude s vámi komunikovat. Vy budete čekat, až to všechno složí zpět dohromady.
 • Jednou ze strategií může být naznačování, že by bylo lepší se rozejít, ale že to musíte rozhodnout vy, protože až budete mít novou práci, budete úspěšní, slavní a bohatí, tak na vztah nebudete mít čas.
 • Velmi často přichází pomsta ve stylu totálního odříznutí od zdrojů, vykopnutí z domu, drsná pomlouvačná kampaň, ve které vás očerní, a budou vyprávět, jak jste sobečtí atd.
 • V práci se narcistické kolegy nebo nadřízené mohou snažit zatajovat informace, které potřebujete pro efektivní výkon práce. Mohou psát negativní recenze a posílat je ostatním ředitelům ve vašem oboru.
 • Budou se snažit všemožně sabotovat každý váš krok nebo aktivitu. Nikdy vás s ostatními členy rodiny nebo nadřízenými nenechají samotné, i kdyby kvůli tomu museli jet několik hodin autem tam a zpět.
 • Kdykoliv vás něco baví a nadchne vás, budou dávat najevo, že je to nuda, nezajímá je to, neocení vás, a budou vám naznačovat, že byste se měli věnovat něčemu jinému. Nikdy se nebudou zajímat o vaši zálibu a spíše budete mít pocit, že je s tím otravujete a že jste špatní, když vás něco baví.

Nezapomeňte, o čem je proces léčení.

Konečně vylézt z podřízeného prostoru, ve kterém jste museli zůstat, abyste tento vztah udrželi. Uzdravení však znamená, že pro získání autonomie, moci a sebejistoty musíte stoupat po úrovních vědomí - od úrovně vědomí, kde se nacházejí obviňování, zoufalství, lítost a úzkost, až po úroveň vědomí, kde panuje odvaha, sebedůvěra, neutrality, přijetí, odpuštění, pochopení, úcta, vyrovnanost, radost a mír. Jinými slovy, musíte se vzdát postoje oběti a stát se příčinou v záležitosti, který má kontrolu nad situací - opustit toxické prostředí a nadvládu narcistického tyrana.

Narcisté se však budou snažit zamezit vašemu růstu, protože tím by přišli o moc a kontrolu. Když se pomalu osvobozujete z jejich vlivu, stanete se pro ně zdrojem opovržení. Přestáváte pro ně být zdrojem moci a stáváte se pro ně bolestí hlavy. Chtějí vás vrátit zpět na místo, kde jste byli pod jejich kontrolou, a kde jste sloužili jejich egu. Nechtějí, abyste byli autonomní, sebejistí a nezávislí na jejich penězích, majetku a podvodů.

Narcisté se nejvíce bojí odhalení, proto když ztrácí kontrolu, udělají všechno, aby zničili vaše vztahy s přáteli, rodinou nebo kolegy v práci. Aktivují své nejlepší pomlouvačné kampaně a použijí ke své manipulaci všechny možné prostředky.

Připravte se na možnost, že pravděpodobně přijdete o 80 % společných přátel.

Narcisté nemají rádi vztahy, které nemohou kontrolovat, a proto často najdete v jejich řadách lidi na vedoucích pozicích, aby mohli velet a mít kontrolu. Nemusí se jednat o pozici generálního ředitele, ale mohou to být i vedoucí směny. Vždy je to o kontrole a moci, bez ohledu na to, jak velké nebo malé měřítko má jejich vliv.

Když narcistická osoba cítí, že nad vámi ztrácí kontrolu, můžete očekávat celou řadu reakcí.

Narcisté jsou většinou pomstychtiví a nikdy se jim to nepřestane líbit.

Uvědomění si, co je součástí procesu léčení, je klíčové pro to, aby oběť mohla překonat své obavy a postavila se sama za sebe. Uzdravení může být náročné a trvat mnoho času, ale je to cesta, kterou musí každý projít, aby se mohl zbavit okov narcismu a nalezl svobodu bytí, moc a klid na duši.

V naší uzavřené komunitě: Noční můry narcistů najdete podporu a společenství lidí, kteří procházejí stejným procesem. Zde můžete najít odpovědi na vaše otázky a podělit se o své zážitky s lidmi, kteří vás plně porozumějí. Vítáme všechny, kteří hledají pomoc a podporu v procesu uzdravení.

Pokud se cítíte v ohrožení, neváhejte vyhledat okamžitou pomoc. Existují organizace, které poskytují bezplatné poradenství a ochranu obětem domácího násilí a jiných forem psychického týrání.

Věříme, že každý si zaslouží žít šťastný a zdravý život plný lásky a respektu. Snažíme se přispět k tomu, aby lidé mohli nalézt cestu k uzdravení a osvobození se z toxického vztahu s narcistou.

Naše podcasty na YouTube @evolucevztahu 

ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJÍ NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.

Poslední epizody

Poslouchat na:

Registrujte se & Získejte novinky

Budeme vám posílat informace o nových článcích, podcastech nebo službách, které nabízíme. Budete první, kdo bude vědět o blížících se online nebo živých událostech.

Evoluce vztahů

© 2023 Miroslav Sázovský | With ❤️ to Dorik