Jak mluvit s dětmi, když jeden z rodičů je narcista

Děti potřebují lásku, porozumění a čas na zpracování situace spojené s rozvodem. I když byste možná chtěli vysvětlit chování narcistického rodiče, důležité je držet se zpět a nikdy ho nedifamovat před dětmi. Děti často mají silný citový vztah k oběma rodičům (děti jsou loajální), a je důležité, aby si samy dospěly k vlastním závěrům.

Víme, že rozvod a jeho následky jsou náročné pro všechny zúčastněné a je normální cítit obavy a nejistoty.

Co tedy můžete dětem nabídnout, když je jejich druhý rodič narcista?

Naplňte svůj domov empatií, láskou, soucitem, radostí a klidem. Mějte na paměti, že i přesto, že situace může být náročná, vaše péče a láska jsou tím nejdůležitějším, co můžete dětem poskytnout. A to nejen ve chvílích, kdy jsou šťastné a nadšené, ale i když jsou nemocné, rozčílené, nebo když prostě mají špatný den.

V našem podcastu se zaměřujeme na posilování sebevědomí a hodnoty dětí mimo to, co jim může poskytnout jejich otec. Budeme hovořit o významu ocenění dětí za jejich schopnosti, úsilí a jedinečnost, nikoli za to, co dostávají od otce. A právě proto s našimi dětmi provádíme večerní rituál, kdy se všichni během večeře podělíme o to:

  • co se nám ten den povedlo,
  • co byla naše výzva,
  • komu bychom chtěli odpustit,
  • za co jsme vděční.

Je pravdou, že narcista může mít problém projevit empatii a lásku, ale to vás nesmí odradit.

Nepřestávejte se s dětmi mazlit, dávat jim polibky a ukazovat jim svou lásku tak, jak to vyhovuje jejich "jazyku lásky".

Nesnažte se bojovat s tím, co dělá narcistický rodič. Místo toho se snažte být v hlubokém spojení (být naladěn na dítě) s dětmi a vytvářet pro ně prostředí plné lásky a porozumění.

Podle Gabora Maté je nejdůležitější, aby rodiče byli s dětmi každý den v hlubokém spojení a naladění na ně. To však vyžaduje vnitřní dospělost a duševní stabilitu.

Narcista může chtít, abyste byli zaměstnání řešením jeho pomluv, lží a manipulací, ale důležité je zůstat spojeni s dětmi a nedovolit mu, aby vás od nich odloučil.

Budete zjišťovat, že děti časem přirozeně rozpoznají, kdo z rodičů je schopný nabídnout jim opravdovou lásku a hluboké spojení. Protože děti nejsou hloupé. Rozpoznají pravou lásku, když ji vidí.

Buďte pro své děti opravdovým přístavem, který jim nabídne bezpečí, lásku a porozumění, které narcista nikdy neporazí.

Jak tedy mluvit s dětmi, když jeden z rodičů je narcista? 

Není důležité, co budete říkat, ale jak se s vámi budou cítit. Není důležité, co uděláte, ale kdo budete a jak dokážete být naladění na děti.

Naše podcasty na YouTube @evolucevztahu 

ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJÍ NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.

Poslední epizody

Poslouchat na:

Registrujte se & Získejte novinky

Budeme vám posílat informace o nových článcích, podcastech nebo službách, které nabízíme. Budete první, kdo bude vědět o blížících se online nebo živých událostech.

Evoluce vztahů

© 2023 Miroslav Sázovský | With ❤️ to Dorik