Jak nastavit hranice mírně toxickým lidem?

Mírně toxický člověk

Nastaveni hranic s mírně toxickými lidmi je dovednost, kterou bychom se měli naučit už na základní škole. Každý z nás se setká s někým, kdo může být mírně toxický, proto je dobré umět si nastavit hranice, abyste případné konflikty dokázali zvládnout efektivním, účinným a zdravým způsobem.

👉 Stáhněte si PDF, kde najdete celý postup i se vzorovým příkladem: Jak si stanovit hranice s mírně toxickým člověkem.

Lidé si k vám dovolí jen to, co jim dovolíte. Jakou máte odpovědnost za to, že si to k vám mohou dovolit?

Miroslav Sázovský

Jak si ve vztahu s mírně toxickým člověkem nastavit hranice

Nikdy nenastavujte hranice člověku, který je uvězněný ve svých emocích vzteku, frustrace, hněvu atd. Proč? Prostě vás neuslyší. Aby byl schopný slyšet, co říkáte, musí nejdříve "vychladnout". Proto doporučujeme na základě teorie citového pouta a jedinečné schopnosti začít komunikovat jazykem, který poskytne druhé osobě pocit bezpečí a míru.

Ptáte se, proč to musí být tak složité? Není. Jen jste se na základní škole neučili to, na čem v životě fundamentálně záleží a co je skutečně důležité.

Miroslav Sázovský
  1. Vyjádřete, jaké to pro vás je, když dotyčný opakovaně narušuje vaše hranice, emočně vás vysává nebo potřeštěně baží po pozornosti.
  2. Jestli opět začali používat nějakou ze svých manipulativních technik, tak můžete vyjádřit, jaký to má na vás dopad a jak to narušuje váš vztah.
  3. Jasně vyjádřete své hranice nebo prostě řekněte "NE".
  4. Oceňte svého partnera za jeho ochotu vám naslouchat a ctít váš požadavek.
  5. Stůjte si za tím, co jste řekli. Především toxičtí lidé, kteří mají primární způsob chování: narušování hranic, budou chtít tuto hranici narušit. Pokud je váš partner narcis, tak rovnou můžete zapomenout na to, že bude respektovat jakékoliv hranice. Ale k tomu se dostaneme v dalších podcastech. Registrujte se v našem newslettru a mi vám dáme vědět, až si na toto téma budeme povídat.
  6. Uzavřete dohodu. Nikdy nedělejte kompromis, protože kompromis je prohra-prohra. Pokud váš partner nechce ustoupit, začněte vyjednávat dohodu výhra-výhra.
  7. Říkejte to ze svého středu. Nikdy vás nikdo neuslyší, pokud nebudete mluvit ze svého středu. Z vašeho způsobu bytí a jednání musí být cítit vnitřní síla sebejistoty, sebeúcty, sebelásky a odvahy postavit se sama za sebe.

Neracionalizujte si toxické chování predátora, staňte se jeho noční můrou. 


Naše podcasty na YouTube @evolucevztahu 

ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJÍ NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.

Poslední epizody

Poslouchat na:

Registrujte se & Získejte novinky

Budeme vám posílat informace o nových článcích, podcastech nebo službách, které nabízíme. Budete první, kdo bude vědět o blížících se online nebo živých událostech.

Evoluce vztahů

© 2023 Miroslav Sázovský | With ❤️ to Dorik