Jak nastavit hranice mírně toxickým lidem?

Mírně toxický člověk

Nastaveni hranic s mírně toxickými lidmi je dovednost, kterou bychom se měli naučit už na základní škole. Každý z nás se setká s někým, kdo může být mírně toxický, proto je dobré umět si nastavit hranice, abyste případné konflikty dokázali zvládnout efektivním, účinným a zdravým způsobem. Stáhněte si PDF, kde najdete celý postup i se vzorovým příkladem: Jak si stanovit hranice s mírně toxickým člověkem.

Lidé si k vám dovolí jen to, co jim dovolíte. Jakou máte odpovědnost za to, že si to k vám mohou dovolit?

Miroslav Sázovský

V našem podcastu č. 44 sdílíme následující postup, který jsme již doporučili desítkám lidí a i nám samotným funguje. Jak jsme zmínili v předchozím podcastu S03E43 - 5 typů toxických partnerů, každý z nás může být čas od času toxickým, proto je zásadní, abychom si uměli nastavit hranice a začali s partnerem vést konverzace, ve kterých použijeme ověřenou metodu.

Jak si ve vztahu s mírně toxickým člověkem nastavit hranice

Nikdy nenastavujte hranice člověku, který je uvězněný ve svých emocích vzteku, frustrace, hněvu atd. Proč? Prostě vás neuslyší. Aby byl schopný slyšet, co říkáte, musí nejdříve "vychladnout". Proto doporučujeme na základě teorie citového pouta a jedinečné schopnosti začít komunikovat jazykem, který poskytne druhé osobě pocit bezpečí a míru.

Ptáte se, proč to musí být tak složité? Není. Jen jste se na základní škole neučili to, na čem v životě fundamentálně záleží a co je skutečně důležité.

Miroslav Sázovský

Pokud váš partner "vychladl", tak můžete použít metodu od uznávané autorky a psychoterapeutky Shahida Arabiová, kterou najdete na jejím blogu:

  1. Vyjádřete, jaké to pro vás je, když dotyčný opakovaně narušuje vaše hranice, emočně vás vysává nebo potřeštěně baží po pozornosti.
  2. Jestli opět začali používat nějakou ze svých manipulativních technik, tak můžete vyjádřit, jaký to má na vás dopad a jak to narušuje váš vztah.
  3. Jasně vyjádřete své hranice nebo prostě řekněte "NE".
  4. Oceňte svého partnera za jeho ochotu vám naslouchat a ctít váš požadavek.
  5. Stůjte si za tím, co jste řekli. Především toxičtí lidé, kteří mají primární způsob chování: narušování hranic, budou chtít tuto hranici narušit. Pokud je váš partner narcis, tak rovnou můžete zapomenout na to, že bude respektovat jakékoliv hranice. Ale k tomu se dostaneme v dalších podcastech. Registrujte se v našem newslettru a mi vám dáme vědět, až si na toto téma budeme povídat.
  6. Uzavřete dohodu. Nikdy nedělejte kompromis, protože kompromis je prohra-prohra. Pokud váš partner nechce ustoupit, začněte vyjednávat dohodu výhra-výhra.
  7. Říkejte to ze svého středu. Nikdy vás nikdo neuslyší, pokud nebudete mluvit ze svého středu. Z vašeho způsobu bytí a jednání musí být cítit vnitřní síla sebejistoty, sebeúcty, sebelásky a odvahy postavit se sama za sebe.

👉 Poslechněte si podcast č. 45 - Jak narcistům nastavit hranice

Neracionalizujte si toxické chování predátora, staňte se jeho noční můrou. 


Doporučená literatura: Arabi, Shahida. Jak se bránit toxickým lidem, manipulátorům a sociopatům: příručka nejen pro vysoce citlivé lidi. První české vydání. Praha: Grada, 2022.

Poslechněte si podcast: Jak na oxického člověka, který používá trik s lítostí

Poslední epizody

Poslouchat na:

Registrujte se & Získejte novinky

Budeme vám posílat informace o nových článcích, podcastech nebo službách, které nabízíme. Budete první, kdo bude vědět o blížících se online nebo živých událostech.

Evoluce vztahu

© 2023 Miroslav Sázovský | With ♥️ to Dorik