Rande č. 1 - Závazek | 035 Manželství

Opravdu víte, co chcete? 

Pravděpodobně to musí zažít každý z nás. Jako manželé máme možnost vést 3 děti k samostatnosti. Když měl William 4 roky, přišel mi říct, že bude youtuber a bude dostávat miliony. Někdo by si řekl, že to j skvělý cíl, ale lidé, kteří se již dostali na vrchol, tak vědí, že to jsou jen dílčí cíle. Stejně jako náš syn, tak i většina lidí se honí za cíli, které jsou jen prostředkem k dosažení skutečně důležitého stavu bytí. Děláme vše, abychom zvýšili status a zbohatli, protože si myslíme, že tyto věci nás dlouhodobě učiní šťastnými. Je však zajímavé, že dítě ve 4 letech, která má vše, co potřebuje ke spokojenému a šťastnému životu, touží po milionech, aby mohlo mít vše, co vidí na youtube. Honíte se za cíli nebo žijete v přítomnosti z vytvořené budoucnosti?

Spousta manželských párů žije s pocitem:

  • musím ještě,
  • měl bych,
  • to by se nemělo,
  • to nemohu.

Co kdybyste mohli žít život: "Mohu, pokud chci. Nebo. Je to skutečně důležité."?

Z dlouhodobých rozhovorů s desítkami manželských párů víme, že spousta z nich nemají vytvořenou budoucnost a k této budoucnosti posilňující kontext, který by jim připomínal, z jaké vytvořené budoucnosti přicházejí. Není možné vytvářet společnou budoucnost, pokud nemáte vytvořenou ani tu svou. Za tímto účelem jsme pro vás připravili tři zásadní otázky.

3 nejdůležitější otázky, které vám promění život

Pokud žijete svůj život v přítomnosti z vytvořené budoucnosti, tak je váš způsob jednání ovlivněn kontextem vašich nejhlubších tužeb. Vaše vytvořená budoucnost totiž nebude tvořena penězi, majetkem a jinými věcmi, které pro vás nejsou skutečně důležité, ale jsou to jen postupové cíle, které vám pomohou v přítomnosti žít život, který milujete.

Vaše vytvořená budoucnost je místem, do kterého nesměřujete, ale ze kterého přicházíte.

Vytvořte si svou budoucnost

Na každou otázku odpovídejte jen 3 minuty. Cílem není mít podrobný plán, ale nechat vaší intuici a srdce, aby vám dovolilo říct to podstatné, co je pro vás důležité a na čem vám skutečně záleží.

1) Jaké chcete mít ZÁŽITKY?

  • Kdyby peníze a čas nebyly problém a nemusel bych nikoho žádat o svolení, po jakých zážitcích by toužila má duše?
  • Jaké místo chcete navštívit? Na jakém místě chcete žít? Jaké jsou vaše ideální životní podmínky pro váš život? Jaká dobrodružství chcete zažít? Jakou chcete mít zábavu? Jaké chcete mít úspěchy?

2) Jak se chcete ROZVÍJET?

  • Jak se musím rozvíjet, abych mohl mít výše zmíněné zážitky? V jakého člověka musím vyzrát?
  • Jaké dovednosti a vědomosti chcete umět na mistrovské úrovni? Kdo chcete být? Jaké je vaše ideální já?

3) Jak chcete PŘÍSPĚT?

  • Jestliže mám výše zmíněné zkušenosti a tak pozoruhodným způsobem jsem se rozvíjel a rostl, jak to mohu světu oplatit?
  • Jak chcete pomáhat své rodině a vaší komunitě? Jaký druh dědictví za sebou chcete zanechat?

Chcete se dozvědět více informací ohledně závazku? Přečíst si doporučení, které změní váš život? Stačí se registrovat a získáte přístup k textům, které jsou jen pro registrované.

Některé páry s námi sdíleli, že po tomto cvičení byli překvapení, jak mají naprosto odlišné představy o závazku ke společné vizi budoucnosti.

V manželství je závazek určitou volbou, kterou děláte zas a znova každý den.

Závazek děláte pokaždé, když přijdete unavení z práce domů, když vaříte večeři, když se váš partner přihlásí o pozornost a vy odložíte knihu, odvrátíte pohled od počítače, zvednete oči od tabletu nebo přestanete dělat cokoliv, s čím jste se zrovna zabývali, abyste mu dali najevo, jak je pro vás důležitý. Může se jednat o pouhý úsměv, aktivní naklonění těla nebo položení otevřené otázky. Tyto okamžiky vytvářejí a udržují vaší vzájemnou důvěru v závazek, jenž jste společně učinili.

Co v manželství znamená závazek?

První, co vás jistě napadne, je závazek sexuální. Budete si navzájem sexuálně věrní. Tím druhým nejdůležitějším závazkem je emoční věrnost. Ve vztazích mimo manželství je důležité nastavit a udržovat emoční hranice. Již zesnulá Dr. Shirley Glassová napsala knihu: Nejsou to "jen přátelé": Obnovení důvěry a znovuzískání zdravého rozumu po nevěře (anglicky: NOT "Just Friends").

Vztah dvou lidí přirovnala ke zdím, dveřím a oknům. V ideálním případě si manželský pár kolem sebe vybuduje zdi s okny. Tato zeď, okna a dveře jsou jakousi emoční a fyzickou hranicí, která vás odděluje od ostatních. Doktorka Glassová během své praxe zjistila, že lidé, kteří jsou v manželství nešťastní, pokukují oknem po někom jiném, otvírají okno někomu jinému, aby se mu mohli emočně svěřit. Pokud tento platonický vztah tají před svým partnerem, tak mezi sebou začnou stavět zdi bez oken. Pootevřená okna se mohou rychle stát dveřmi, což vede ke vzniku nevěry.

Pokud mezi sebou chcete mít zdravý, láskyplný, důvěrný a dlouhodobě udržitelný vztah, nesmíte mít mezi sebou žádné zdi nebo otevřená okna k blízkému příteli/přítelkyni.

Možná si teď říkáte, že to není možné, abyste měli přátele, kterým si nepostěžujete. Pradou je však pravý opak. Šťastné manželské páry nemají nikoho, za kým si chodí stěžovat a mají jasně stanovené hranice. Ve chvíli, kdy si jeden z partnerů chodí stěžovat ke kamarádce nebo kamarádovy a má před svým partnerem tajemství, tak ho emočně podvádí a vytváří cyklus nedůvěry, což narušuje váš závazek.

Není pochyb o tom, že zavázat se jen jedné osobě může být děsivá vyhlídka. Pokud vstupujete do manželství, tak do toho musíte dát vše. Nemůžete mít pootevřené okno nebo jednu nohu za dveřmi a očekávat, že budete mít šťastné manželství. Není ani možné ignorovat tyto varovné signály. Pokud se vám v manželství nedaří, nemůžete si jít stěžovat někam jinam, aniž by u toho nebyl váš partner. Musíte se obrátit přímo na něj a problém řešit s ním. Pro jiného milence není prostor. Ano, je to riskantní a neskutečně nebezpečné, ale je to nezbytné, protože bez této úrovně závazku vaše manželství nevydrží.

Závazek manželství znamená, že přijímáte partnera takového, jaký skutečně je se všemi jeho chybami. Tím nemyslíme jen na fyzické, ale především na mentální a duchovní úrovni. Znamená to nikdy nevyhrožovat odchodem, i když byste někdy možná chtěli. Znamená to starat se o nejen o fyzické, ale i psychické bolesti partnera stejně, ne-li lépe, jak o ty své.

Když moje žena trpí bolestmi, můj svět se zastaví, abych ji mohl naslouchat být sní v našem hlubokém magickém spojení.

V manželství potřebujeme jeden druhého a potřebujeme, aby nás ten druhý potřeboval. Opravdový závazek znamená, že si jeden druhého zas a znova vybíráme, protože fungující manželství je fungujícím jen díky rozhodnutí, že bude fungovat.

Nejdůležitější závazek, který má vliv na každý vztah

Existuje jedna činnost, která jak může pokazit jakýkoliv vztah, jenž se zhroutí jak domeček z karet. Tou činností je negativně subjektivní hodnocení. Pokud začnete partnera subjektivně hodnotit a porovnávat s někým jiným, tak jste ho již zradili.

Proto učiňte jeden z nejdůležitějších závazků, kterým je pěstování vděčnosti. Kdykoliv vám na partnerovi začne něco vadit, tak to jděte s láskou a důvěrou řešit přímo s ním. Kdykoliv začnete fantazírovat o někom jiném, o jiném vztahu a domácnosti, tak se vzdali možnosti dosáhnout toho, co vám skutečně chybí a máte jen mentalitu oběti, která si jen stěžuje a rezignuje na možnost, že by to mohlo být jiné. Tato negativní hodnocení a porovnávání jsou jen jakousi strategií, která vám v minulosti fungovala.

Zvolte si oddanost, loajalitu, věrnost, vděčnost, lásku, radost a mír.

Pokud se vám nelíbí partnerovo chování a vytvoříte si domněnku, že to není ten pravý, tak jste ho začali subjektivně hodnotit a začali vyjednávat sami se sebou z hlediska vlastního zájmu. Místo hledání řešení a uzavření dohody, začínáte mezi sebou dělat kompromisy a vytvářet kruh nedůvěry. Pokukujete přes rameno, zda se neobjeví někdo lepší. Na místo toho si spolu popovídejte, jaké jsou vaše individuální a společné hodnoty a očekávání týkající se důvěry, fyzické a emoční věrnosti a závazku.

---

Doporučená kniha: John Gottman Ph.D. a Julie Schwartz Gottman PhD. Eight Dates: Essential Conversations for a Lifetime of Love. 2019. vyd. Workman Publishing Company, b.r.

Naše podcasty na YouTube @evolucevztahu 

ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJÍ NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.

Poslední epizody

Poslouchat na:

Registrujte se & Získejte novinky

Budeme vám posílat informace o nových článcích, podcastech nebo službách, které nabízíme. Budete první, kdo bude vědět o blížících se online nebo živých událostech.

Evoluce vztahů

© 2023 Miroslav Sázovský | With ❤️ to Dorik