Rande č. 2 - Důvěra | 036 Manželství

V každém vztahu se věci komplikují, druhá osoba vás naštve, zraní vaše city nebo váz zklame. V těchto nepříjemných chvilkách, kdy jste smutní, zklamaní nebo naštvaní si možná začnete říkat, jestli by vám samotným nebylo lépe. Možná vás napadne, zda jste si jako Alenka v říši divů vybrali správného králíka a správnou noru.

Pro páry, které jsou šťastné neexistují žádná zadní vrátka. Nežijí spolu s jednou nohou za dveřmi. Dají do vztahu úplně vše. Nepřemýšlí nad tím, zda by jim samotným bylo lépe nebo jestli tam někde venku existuje lepší partner.

Pokud se jim ve vztahu nedaří, vyjádří své obavy svému partnerovi, místo aby si na něj stěžovali někomu jinému.

Být v manželství s druhou osobou si vyžaduje odvahu a odvaha bez zranitelnosti neexistuje. Lidé se domnívají, že být zranitelný je výrazem slabosti, ale není tomu tak. Být zranitelný si vyžaduje velkou odvahu. Odvahu jít s kůží na trhu a s důvěrou vyjádřit nedůvěru.

Přestože snad každý z nás ví, že důvěra není jen nějaká věc, kterou je dobré mít, ale jedná se o nedílnou součást každého zdravého a funkčního vztahu, tak jen málo kdo umí říct, jek se důvěra ve vztahu s druhým člověkem buduje, obnovuje a udržuje. Jen velmi málo lidí je schopno popsat a slovy vyjádřit, co ovlivňuje vysokou úroveň důvěry a hlavně, co narušuje důvěru.

Důvěra ve vztahu je jako vzduch, bez kterého nemůžete žít. Nejlepší definici důvěry jsme slyšeli od Charlese Feltmana:

Vystavit se riziku, že předmět zájmu bude zranitelný v závislosti nachování jiné osoby.

Jaký předmět vašeho zájmu zranitelně vystavujete riziku vůči chování vašeho partnera?

V následující kapitole porozumíte důvodům, proč je důležitější znát vše, kdy dochází k porušení důvěry. Důvěra může existovat jen díky nedůvěře.

Jak se buduje důvěra?

Důvěra se buduje v konverzacích o nedůvěře. Důvěra je vždy konkrétní. Nikdy nemůžete říct nedůvěřuji ti. Vždy důvěřujete nebo nedůvěřujete něčemu konkrétnímu. Dokud si tento fakt neuvědomíte, tak důvěru budete vnímat jako něco absolutního, což vám neumožní vést konkrétní konverzaci ohledně nějakého jednání, které ve vás vytváří pocit nedůvěry.

Abyste mohli pochopit, jak nejlépe rozvíjet důvěru, nejdříve musíte být schopni rozlišovat, co narušuje důvěru. Nejčastějších chování, které narušuje důvěru ve vztahu:

  • Nectění slova, kdy má být dodrženo.
  • Ponižování nebo zesměšňování partnera před ostatními.
  • Lhaní a udržování tajemství.
  • Fyzická nebo citová nevěra.
  • Mezi ostatními není partner na prvním místě.
  • Vyhýbání se partnerovy, když trpí fyzickou nebo duševní bolestí.
  • Negativně subjektivní hodnocení.
  • Drbání a pomlouvání partnera za jeho zády.
  • Cynismus.
  • Atd.

Nevyřčené dohody o důvěře

Stáhněte si náš ebook, ve kterém popisujeme 

Pokud jeden z těchto faktorů chybí nebo je narušen, začneme používat ochranné strategie, abychom se vyhnuli bolesti, zklamání nebo nějaké ztráty. Všech 5 faktorů důvěryhodnosti jsou nevyřčené dohody o důvěře. Pokud porušíte některou z dohod, máte možnost vše napravit.

Důvěra vzniká v konverzaci o nedůvěře. jestliže cítíte, že váš partner ztrácí některé nebo všechny faktory důvěryhodnosti, tak mu to musíte s láskou a důvěrou říct. Váš partner je tím nejdůležitějším vztahem, který máte, proto není možné mlčet, když je narušeno něco, co je nedílnou součástí vašeho šťastného, funkčního, láskyplného a dlouhodobě udržitelného manželství – důvěra. 

---

Doporučená kniha: John Gottman Ph.D. a Julie Schwartz Gottman PhD. Eight Dates: Essential Conversations for a Lifetime of Love. 2019. vyd. Workman Publishing Company, b.r.

Naše podcasty na YouTube @evolucevztahu 

ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJÍ NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.

Poslední epizody

Poslouchat na:

Registrujte se & Získejte novinky

Budeme vám posílat informace o nových článcích, podcastech nebo službách, které nabízíme. Budete první, kdo bude vědět o blížících se online nebo živých událostech.

Evoluce vztahů

© 2023 Miroslav Sázovský | With ❤️ to Dorik