Rande č. 3 - Jedinečnost | 037 Manželství

Možná se teď budete divit, ale některé páry i po 20 letech manželství neporozuměli jedinečnosti jejich partnera a stále dokola říkají:

 • Nechápu, proč se tak chová.
 • Vůbec nerozumím tomu, že není schopná...
 • Nerozumí mi. Kdykoliv s ním nadšeně sdílím své zážitky, tak mám pocit, jako bych ho otravovala.
 • Zajímá so o blbosti, místo aby si kolem sebe udělala pořádek.
 • Raději se s někým neustále setkává, než abychom byli chvilku sami.
 • Stále sedí doma a nechce nikam chodit a říká, jak bytí s rodinou je pro něj dostatečná společenská událost.
 • Je posedlí detaily a nezajímají ho vztahy.
 • Pořád o nás jen pečuje, ale není schopná nic kloudného vymyslet. Se všemi nápady musím chodit já.
 • Na vše máme tabulky, procesy a na zdi nám visí nástěnka s úkoly, ale je mu jedno, jak se cítíme.
 • atd.

Většina z nás po většinu života neustále usiluje o to, aby byli lepší, rychlejší a úspěšnější než ostatní. Jenže vždy potkáme někoho jiného, kdo je rychlejší, úspěšnější a dosahuje mnohem větší produktivity. Dokud nenahlédnete sami do sebe a neobjevíte svou velikost, jedinečnost a dokonalost, tak budete žít život někoho jiného. V partnerství je to úplně stejné. Dokud nebudete vidět svou rozsáhlou sadu přirozených talentů, nadání a schopností vašeho partnera, které z něj dělají dokonalou lidskou bytost, tak budete proti jeho chování bojovat s větrnými mlýny jako důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha.

Šťastné páry navzájem vidí a uctívají svou jedinečnost.

Odhalte si navzájem vaši jedinečnost a získejte přístup k přirozenosti partnerského života. Porozumění partnerovo jedinečnosti získáte svobodu a sebejistotu, abyste se mohli postavit za to, kdo váš partner ve skutečnosti je a jak se chová. Máte jednu z největších příležitostí, jak využít své a partnerovo jedinečnosti k vytvoření něčeho většího, než jste vy samotní. Společně můžete unikátním způsobem přispět nejen vám samotným, dětem, rodině a lidem kolem vás, ale můžete naplnit zájem každého, komu se zobrazíte a kdo bude mít příležitost mít s vámi sebemenší spojení. Setkání s páry, které navzájem znají svou jedinečnost, je jako setkání s bohy. V jejich přítomnosti cítíte radost, lásku a mír.

Pomocí znalosti vaší společné jedinečnosti si můžete vytvořit budoucnost, ze které v přítomnosti začnete dělat solidní a udržitelná rozhodnutí, která naplní zájem všech zúčastněných stran.

Já nejsem tak jedinečná(ý)

Byli byste překvapení, jak si mnoho lidí myslí, že nejsou ničím výjimeční nebo zvláštní. Spíše se považují za divné a komplikované.

Už od narození jsme každý z nás jedineční. Je jen na vás, jak se rozhodnete se svým darem naložit a využít ho ve svůj prospěch. Vaše jedinečnost je potřeba neustále rozvíjet a kultivovat.

💡 Jedinečnost vaší jedinečné schopnosti spočívá v dokonalé kombinace vašeho talentu, nadání, vášně a životních zkušeností, které nikdo jiný nemůže kopírovat.

Jedinečná schopnost vám umožní dosahovat skvělých výsledků při aplikaci souboru různých aktivit. Přestože myšlenka jedinečné schopnosti může být teoretickým konstruktem, vaše skutečná jedinečná schopnost se výhradně projevuje ve vašich interakcích se světem a je velmi reálná.

Někteří lidé mohou říct, že přijímají možnost, že jsou jedineční, ale nemají žádné extra schopnosti, které by jim umožnili tvrdit, že jsou jedinečné. Ano, tohle říká většina profesionálních sportovců, odborníků, umělců a mistrů svého oboru. Odborně se tomu říká syndrom podvodníka.

Když něco zvládneme na mistrovské úrovni, tak danou věc neděláme pomocí nějakého vědomého úsilí, ale dalo by se říct, že se to děje skrze nás a mi o tom říkáme: "To nestálo za řeč." Přijde nám to tak přirozené, snadné, zábavné, motivující a jednoduché, že si nemyslíme, že je to nějak jedinečné či zvláštní.

Vaše jedinečná schopnost vám poskytuje příležitost věnovat se jen tomu, co máte rádi a co vás naplňuje pocity radosti, štěstí, lásky a míru. Díky tomu můžete zažívat nikdy nekončící skutečný úspěch.

💡 Když si dovolíte být použití svou jedinečností, získáte pro sebe příležitost, dělat to, co máte rádi, zažívat největší úspěch a přispívat lidem kolem vás.

Jak zjistit svou jedinečnost nebo jedinečnost partnera

Vaše jedinečná schopnost formuje váš způsob bytí. Jste to vy, díky čemuž jste tím, kdo ve skutečnosti jste. Vaše jedinečná schopnost se projevuje ve vašich dovednostech, schopnostech, talentu, charakteru, aktivitách, kreativitě a zvycích.

Jedinečná schopnost vyjadřuje vaše hodnoty. Když v přítomnosti jednáte skrze svou jedinečnou schopnost, tak vytváříte hodnoty, kterých si ostatní cení.

Většina lidí často nepozná, když používají svou jedinečnou schopnost, ale ostatní to vidí dost jasně. Pro vás je to tak přirozené, že se vám to spíše děje, než byste si uvědomovali, že využíváte jedinečnou schopnost.

Vzpomeňte si na někoho, o kom můžete říct, že je fakt jedinečný. Jen když se podíváte, co dělá a jak to dělá, hned to na první pohled poznáte. nejde o to, jak vypadá jeho práce, ale jaká kolem toho je energii, jak to dělá s vášní a co u toho říká.

Když používáte svou jedinečnou schopnost, tak se vám většinou dějí tyto zázraky:

 • Čas letí tak rychle, že ho nevnímáte.
 • Když něco děláte a využíváte u toho svou jedinečnou schopnost, tak tuto činnost může dělat pořád dokola a vám nedochází energie.
 • Nemusí vás nikdo motivovat.
 • Máte pocit, že vám věci spíše dějí (přicházejí skrze vás), nikoliv, že byste to dělali vy. Prostě to plyne tak nějak přirozeně.

Čím více porozumíte své a partnerovo jedinečnosti, tak tím více rozšíříte schopnost ji využívat a těžit z ní výhody. Do svého života získáte mnohem víc lehkosti, hravosti a zábavy. Mnohem častěji si budete hrát a přispívat světu něčím hodnotným.

💡 Mít jedinečnou schopnost je běžnou součástí každodenního života.

Porozumíte-li jedinečným schopnostem ostatních lidí, tak získáte nekonečnou moc (power) k dělání toho, na čem fundamentálně záleží a co je skutečně důležité. Získáte přístup k jejich vášní poháněné jedinečnosti.

Objevení jedinečné schopnosti je transformační zážitek, který vám jednou provždy změní způsob, jak se budete dívat sami na sebe a ostatní.

---

Doporučená kniha: John Gottman Ph.D. a Julie Schwartz Gottman PhD. Eight Dates: Essential Conversations for a Lifetime of Love. 2019. vyd. Workman Publishing Company, b.r.

Naše podcasty na YouTube @evolucevztahu 

ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJÍ NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.

Poslední epizody

Poslouchat na:

Registrujte se & Získejte novinky

Budeme vám posílat informace o nových článcích, podcastech nebo službách, které nabízíme. Budete první, kdo bude vědět o blížících se online nebo živých událostech.

Evoluce vztahů

© 2023 Miroslav Sázovský | With ❤️ to Dorik