Rande č. 7 - Peníze a práce | 041 Manželství

Jeden z 5 hlavních důvodů, proč se lidé hádají, jsou peníze. Další čtyři důvody jsou: sex, příbuzní, užívání alkoholu nebo drog, výchova dětí. Pokud jste nezdědili nebo si nevytvořili neomezený zdroj financí, tak je práce neoddělitelnou součástí každého vztahu. Během naší praxe jsme si všimli, že se téměř vždy objevují tři stejné důvody vzniku hádek o peníze:

  • finanční nerovnost,
  • finanční blahobyt,
  • finanční gramotnost.

Finanční dichotomie

Ve vztahu byste se měli vyvarovat finanční dichotomii, kdy se navzájem charakterizujete podle dvou nejčastějších stereotypů: rozhazovač a spořivec. Pokud jeden z vás bude spořivec a druhý rozhazovač, tak téměř vždy to vede k hádkám a vztahové disonanci.

Rozhazovač vidí sám sebe jako člověka, který moudře využívá peníze ke šťastnému životu, který je pohodlný, blahobytný, štědrý, zdravý a zábavný pro celou rodinu. Při stereotypním popisu Rozhazovače používá Spořivec výrazy jako: lehkomyslný, bezohledný, impulzivní, rozmařilý, marnotratný, extravagantní nebo požitkářský.

Spořivec se považuje za praktického, konzervativního, moudrého a stoického člověka. Spořivec si cení peněz jako úspěchu, jistoty, výhry, moci, osvobození od starostí, investice do budoucnosti a budoucího dědictví. Při stereotypizaci Spořivce používá Rozhazovač výrazy jako: lakomec, chladný, zlý, skoupý, sobecký, lakomý, cynický a střádal, který si neumí užívat potěšení.

Pravdou je, že každý z nás je v jiném období spořivý a v jiném utrácí, a stereotypy nám málokdy pomohou pochopit, co peníze pro našeho partnera znamenají.

Ať už jste nebo nejste manželé, konflikt, který peníze vyvolávají, není o číslech, ale je o významu, který penězům dáváte. Za peníze si koupíte potěšení a také jistotu. Vyvážit obojí může být práce pro každý pár a nakonec je cílem vyvážit svobodu a posílení, které peníze představují, s bezpečím a důvěrou, které také znamenají.

Každý z partnerů přichází do vztahu s vlastní historií a vztahem k penězům a s vlastními pocity spojenými s penězi. Všichni máme v souvislosti s penězi nějaké dědictví - příběh, který se předává z generace na generaci a který se týká toho, co peníze znamenaly pro naši rodinu.

Dřina za peníze

U nás doma jsou peníze odměnou. Doslova jsou "Od-Měnou". Je to měna, kterou dostaneme za dobře odvedenou práci. Práci nevnímáme jako dřinu, ale jako něco, co nás baví, naplňuje a poskytuje pocit sebevyjádření, radosti a svobody. Avšak víme, že většina lidí je v práci, která je nebaví, nenaplňuje a neposkytuje příležitost dosáhnout toho, na čem ji záleží a co je pro ně skutečně důležité. Je velký rozdíl, když domů přijde muž nebo žena plná energie, nadšení, radosti a štěstí, protože během dne uplatnila svůj potenciál, prožívala pocity sebevyjádření a zanechala za sebou dědictví, nebo když domů přijde unavený, vyšťavený, mrzutí a rozzlobený partner, který je v zaměstnání, kde ho to nebaví a jen ubíjí.

Práce je nedílnou součástí vašeho vztahu, proto byste měli vést rozhovory o závazku v práci, o způsobu získávání odměny se stejnou důležitostí, jako když mluvíte o závazku v manželství a rozvíjení lásky.

Přestaňte si myslet, že buď budete mít jedno nebo druhé. Ano, vztah a práce si vyžadují čas. Co kdyby existovala možnost, že můžete mít obojí a žít v blahobytu?

Práce nemusí být dřina. To jen vy z práce děláte dřinu. Žádný podnikatel nezaložil firmu, aby lidem poskytl dřinu. Lidé podnikají a nabízejí zaměstnání proto, aby poskytli nějaké služby a spolupracovníkům poskytli možnost uplatnit svůj talent, jedinečnost a nadání, aby se mohli cítit sebevyjádření, šťastní a sebenaplnění. Kdo vám dal práci, jakou právě teď máte? Nikdo. To vy jste si ji vybrali.

Místo dřiny za peníze si můžete změnit kontext k tomu, co děláte. Odedneška chodíte uplatnit svůj potenciál, posloužit druhým lidem jako králům a dostat za to odměnu. Nehledejte práci snů, ale zamilujte si, co děláte. Je to jen váš postoj, vaše rozhodnutí a váš závazek, jak se budete v práci cítit, v koho vyrostete a jak druhým lidem posloužíte.

Pokud například vy nebo váš partner začínáte podnikat, bude to vyžadovat čas, nasazení a dlouhé hodiny, ale pokud transparentně uvážíte, jaký závazek vůči své práci a finanční budoucnosti přijímáte, a pokud to s partnerem předem prodiskutujete a dohodnete se, nemusí to být překážkou. A dlouhé hodiny nebudou trvat věčně. Je zřejmé, že pokud nejsme nezávisle bohatí, musíme všichni pracovat, abychom přežili. Účty se musí platit. Jídlo, oblečení a přístřeší jsou nezbytnosti. Ano, práce znamená peníze, ale může také znamenat osobní naplnění, úspěch, a dokonce i cíl, smysl a vášeň života. I na těchto věcech záleží.

Neplacená práce je jedním ze zdrojů konfliktů

Už není rok 1950, kdy se muži oblékali do obleků a odcházeli do práce, aby se večer vrátili, přinesli ženám peníze a oni na ně čekali s připravenou večeří a uklizenou domácností. Dnes většinou pracují oba manželé nebo i muži zůstávají doma a starají se o děti. Když mluvíme o práci, tak je důležité zmínit i tu neplacenou, jako například: mytí nádobí, žehlení, uklízení koupelny, zahradničení, údržba bazénu a strání se o auta.

Jedním z nejdůležitějších prvků šťastného manželství je rozdělení domácích prací.

Představte si situaci, kdy si na všechny domácí práce, pochůzky po úřadech a doprovázení dětí na kroužky najmete někoho jiného. Takový člověk by vás mohl stát 25.000 Kč/měs. To je odměna, kterou byste jako manželé každý měsíc dostávali za to, že děláte domácí práce, staráte se o bydlí, děti, nakupujete a chodíte po úřadech. Je to hodně práce a hodně peněz. Buď si zaplatíte někoho, kdo to udělá nebo tuto práci uděláte vy.

Role mužů a žen ve vztahu k práci se sbližují a v jednadvacátém století neexistuje žádný správný nebo špatný způsob rozdělení práce - záleží na tom, co vyhovuje vám dvěma. V éře manželství založeného na spolupráci, kdy jste součástí týmu, se budete muset společně rozhodnout, co bude pro váš vztah nejlépe fungovat. A vězte, že se to bude měnit, až budete mít děti, a bude se to měnit, až budete střídat profese a až budete společně podporovat sny toho druhého. Práce je mnohem víc než jen výplata a vaše názory na to, co práce a peníze znamenají, se budou v průběhu života vyvíjet.

Čas jsou peníze

Práce a honba za penězi znamenají v různých obdobích života různé věci a najít správnou rovnováhu může být obtížné. Pokud vstupujete do manželství s očekáváním, že během týdne budete končit v práci v 17 hodin, pak si zajdete zacvičit, absolvujete večerní kurz angličtiny, povedete romantické a hluboké konverzace se svou ženou, tak si zaděláváte na velké zklamání. Neříkáme, že by to bylo nemožné, ale život je nepředvídatelný a pokud máte rodinu, tak s každým novým členem se vám mění váš volný čas a přibývají povinnosti.

Každý pár je jedinečný a má určitý sled priorit. Šťastné páry mají seznam priorit, který je součástí jejich každodenního života. Povídají si o něm a sledují, zda skutečně dělají to, na čem jim fundamentálně záleží a co je pro ně skutečně důležité. Jeden pár s námi sdílel jejich seznam priorit:

  • zdraví a duchovní pohoda
  • manželství
  • rodina
  • práce

Každý pár by měl dospět k dohodě o prioritách. Vy a váš partner byste si měli promluvit o svých vlastních prioritách a o tom, na čem vám v manželství záleží a co je pro vás skutečně důležité.

Doporučená kniha: John Gottman Ph.D. a Julie Schwartz Gottman PhD. Eight Dates: Essential Conversations for a Lifetime of Love. 2019. vyd. Workman Publishing Company, b.r.  

Naše podcasty na YouTube @evolucevztahu 

ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJÍ NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.

Poslední epizody

Poslouchat na:

Registrujte se & Získejte novinky

Budeme vám posílat informace o nových článcích, podcastech nebo službách, které nabízíme. Budete první, kdo bude vědět o blížících se online nebo živých událostech.

Evoluce vztahů

© 2023 Miroslav Sázovský | With ❤️ to Dorik