Znáte citové pouto partnera?

Citové pouto není neměnné

Dokonce mít nějaké citové pouto není zdravé nebo nezdravé. Žádný z typů citového pouta není sám o sobě považován za „patologický“.

Zdroj: Levine, Amir, a Rachel Heller. Citové pouto: teorie attachmentu v partnerských vztazích: poznejte svůj typ citového pouta a najděte lásku. Přeložil Jana Kovařovicová a Michal Strenk. Vydání první. Praha: Synergie, 2019.
Zdroj: Levine, Amir, a Rachel Heller. Citové pouto: teorie attachmentu v partnerských vztazích: poznejte svůj typ citového pouta a najděte lásku. Přeložil Jana Kovařovicová a Michal Strenk. Vydání první. Praha: Synergie, 2019.

Odborně se tomu říká attachment. Jinak řečeno, způsob, jakým se vztahujte ke svým blízkým lidem. Každý manželský pár by měl znát citové pouto svého partnera. Aby to bylo možné, potřebuje nejdříve porozumět svému citovému poutu a následně objevit, kde se vzalo a proč vzniklo.

Možná jste se s tím setkali i vy. Jeden z partnerů vám vyhrožuje rozchodem a vzápětí se rozhodne zůstat. Z jeho slov slyšíte, že si není jistý tím, že vás miluje. Tvrdí, jak váš vztah je divný, ale zároveň tvrdí, že nikdy nikoho tímto způsobem nemiloval.

Zamyslete se nad následujícím:

  • Zamyslete se nad tím, zda váš partner vyhledává blízkost a intimitu.
  • Zamyslete se nad tím, nakolik se váš partner zaobírá vaším vztahem a jak citlivě reaguje na cokoli, co by mohl/a vnímat jako odmítnutí.
  • Nerozhodujte se na základě jediného „příznaku“, dívejte se na chování svého partnera jako na jeden celek.
  • Zamyslete se nad tím, jak váš partner reaguje na přímou efektivní komunikaci.
  • Poslouchejte, dívejte se a hledejte, co váš partner neříká nebo nedělá.

👉 Chcete se o citovém poutu dozvědět víc informací? Kupte si knihu CITOVÉ POUTO od Amir Levine a Rachel Heller

Naše podcasty na YouTube @evolucevztahu 

ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJÍ NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.

Poslední epizody

Poslouchat na:

Registrujte se & Získejte novinky

Budeme vám posílat informace o nových článcích, podcastech nebo službách, které nabízíme. Budete první, kdo bude vědět o blížících se online nebo živých událostech.

Evoluce vztahů

© 2023 Miroslav Sázovský | With ❤️ to Dorik