Řekni mi: Miluji tě!

Věřili byste, že velká většina lidí neříká svému partnerovy, že ho miluje? Poslechněte si příběh, díky kterému začnete všem svým blízkým říkat: Miluji tě ♥️

Jsme často zablokování v mnoha přesvědčeních:

  • Jsou to vzácná slova, musíme s nimi šetřit.
  • To se jen tak neříká, to by si ten druhý byl se mnou moc jistý.
  • To by si myslel, že jsem se zbláznila kdybych to řekla.
  • Jsou to jen slova, a ty nic neznamenají, láska se projevuje činy.
  • Prostě to nedokážu říct nahlas.

Dvě slova: "Miluji tě!" - a tak mocná.

Těmito slovy se rozhodně šetřit nemá. Je však důležité je říkat v opravdovosti, napojení na srdíčka.

Příběh, který vám změní pohled na slova - Miluji tě

Marci Shimoffová ve své knize __Tajemství lásky__ vypráví příběh o řediteli jedné firmy, který večer přišel domů, posadil sena gauč a zavolal na syna, aby se k němu přidal. Když si k němu syn sedl, tak mu řekl:

  • "Celé dny jsem v jednom kole, když přijdu domů, moc se ti nevěnuju. Někdy na tebe křičím kvůli všemu možnému, kritizuji tě a neustále negativně hodnotím. Dnes večer chci, abys slyšel, že jsi pro mě důležitý a záleží mi na tobě. Jste pro mě spolu s tvou Maminkou těmi nejdůležitějšími lidmi lidmi v mém životě. Jsi skvělý kluk a já tě miluji. "

Když to syn slyšel, rozplakal se a utekl do svého pokoje. Otevřel šuplík u svého nočního stolku a vyndal z něj pistoli. Celý se třásli a se slzami v očích šel s pistolí zpět do obývací místnosti, kde na gauči seděl vyděšený a nechápající otec. Syn s třesoucí se rukou namířil pistol na otce a řekl mu:

  • "Tati, zítra jsem se chtěl zastřelit, protože jsem si myslel, že mě nemáš rád. Vezmi si tu pistol. Teď už nemusím. Prosím, vezmi si tu pistol pryč."

Vyprávěl jsem tento příběh tolikrát, ale přesto se vždy u něj rozpláču. Dokonce i teď, když píšu tato slova. Představte si, v jak odlišném světě bychom žili, kdyby každý z nás dokázal svým nejbližším říct s otevřeným srdcem, že je miluje a ocenit je za to, kdo jsou a co pro ně v jejich životě znamenají.

Ještě dnes řekněte svým dětem, manželkám, manželům, rodičům nebo lidem, na kterých vám skutečně záleží: "Miluji tě a záleží mi na tobě."

Nestačí projevovat lásku jen činy

Lidé jsou lingvistické bytosti. Stejně jako ryba vidí svět skrze vodu, mi ho vidíme skrze slova. Naše slova tvarují a zabarvují svět kolem nás.

Když se slova a činy doplňují v projevování lásky, vytváří to bezpečný prostor. A taky to vytváří prostor pro možnost udělat chyby. Když se zachováme jinak než obvykle či projevíme naše emoce. Stále se můžeme spolehnout na náš bezpečný prostor - domov, kde můžeme být zranitelní a projevit se beze strachu z odsouzení.

Když je láska vyjadřována pouze činy. Prožíváme obrovský strach ze selhání.

Protože pokud selžeme, nejsme dokonalý, uděláme chybu - máme pocit, že nás nikdo nemá rád. A s tím se často setkávám ve své koučovací praxi.

Často se láska zaměňuje za výkon a činy. Pokud partner nebo dítě nepodá pořádný výkon, nikdo mu neprojeví lásku. Přitom by stačilo říct: "Miluji tě a pořád mi na tobě záleží, i když se ti to nepovedlo."

Kritika a tvrdost však není úplně motivační, i když některé lidi to přivede k výkonu.

Mnoho lidí však spadne do rezignace či rebelování na partnera, rodiče či na svět.

Co dělat, když mi nejde říct - Miluji tě

Pravděpodobně jste v minulosti těmto slovům dali jiný význam, než skutečně má. Možná jste nikdy od rodičů neslyšeli, že vás milují a záleží jim na vás. Možná svého partnera nemilujete a svou lásku jen předstíráte.

Pravdu znáte jen vy.

Prvním krokem je přiznat si, že vám to nejde a odhalit příčinu. Objevte strach, který máte a napište ho.

Například:

  • Bojím se, že když ji to budu říkat moc často, tak tato slova ztratí svou velikost.
  • Bojím se to říct, protože vím, že mi na to neodpoví. Možná mě nemiluje.
  • Vůbec netuším, jestli ho miluji.

Pokud odhalíte, čeho se bojíte nebo co vás limituje, tak jste udělali velký kus práce.

Druhým krokem je vyjasnění toho, co skutečně chci a na čem mi záleží. Chci láskyplný, naplňující a dlouhodobě udržitelný vztah? Tak do toho musím dát vše a sebrat odvahu, abych své ženě klidně 3x za den řekl, že ji miluji.

Máte pocit, že to 3x denně necítíte? Možná je to právě proto, že jste odpojeni sami od sebe a vaše srdce je uzavřené. Pokud nemáte otevřené srdce, jen stěží dokážete cítit lásku. Pravděpodobně jste odpojeni sami od sebe a nemůžete cítit ani lásku sami k sobě.

Začněte trénovat třeba sami před zrcadlem. Podívejte se do zrcadla a řekněte sami sob: Miluji tě. Pokud vám to přijde divné, tak je jasné, že vám to přijde divné i u partnera. Vy nemilujete ani sami sebe. Sebeláska a klíčovým aspektem ke zdravému vztahu a dlouhověkosti.

Požádejte partnera o pomoc. Řekněte mu o tom, že s tím máte problém. Vyslovením problému je problém hned poloviční. Uvidíte, jaké se začnou dít zázraky. Možná váš partner celou dobu jen čeká, až to od vás uslyší a bude se moci uvolnit. Vzpomeňte si na příběh, který jsem vám vyprávěl. Co kdyby tato dvě slova mohli zachránit váš vztah nebo život vašeho dítěte?

Kontext je rozhodující.

Je paradoxní, jak spousta vrcholových manažerů umí rozhodovat o velkých zakázkách, řešit téměř neřešitelné problémy, ale nemají odvahu říct do očí své ženě nebo dětem:

MILUJI TĚ!

Naše podcasty na YouTube @evolucevztahu 

ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJÍ NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.

Poslední epizody

Poslouchat na:

Registrujte se & Získejte novinky

Budeme vám posílat informace o nových článcích, podcastech nebo službách, které nabízíme. Budete první, kdo bude vědět o blížících se online nebo živých událostech.

Evoluce vztahů

© 2023 Miroslav Sázovský | With ❤️ to Dorik