10 vztahových problémů s narcistickou matkou

Spousta našich klientů, kteří mají narcistické rodiče, nám během konzultací či koučinku sdělují, jak se každý den snaží být "hodnou holčičkou" a dělat věci podle představ své maminky, ale nikdy to není dost dobré. Myslí si, že když se budou snažit lidem zavděčit a podporovat je v každé situaci, získají tak touženou lásku a respekt. Přesto často trpí nízkou sebeúctou a sebevědomím.

Mezi jejich nejčastější limitující přesvědčení patří:

 • Nejsem dost dobrá.
 • Jsem neschopná.
 • Lidé mě oceňují jen za to, co dělám, nikoli za to, kdo jsem.
 • Nezasloužím si být milována.

Pokud jste vyrůstali s narcistickou matkou, můžete se ztotožnit s některými z následujících pocitů:

 • Cítím v sobě prázdnotu a nespokojenost.
 • Toužím po upřímných a autentických lidech.
 • Mám potíže v milostných vztazích.
 • Bojím se, že budu jako moje matka.
 • Dělám si starosti o to, jak být dobrým rodičem.
 • Nedokážu plně důvěřovat lidem.
 • Cítím, že mi chyběl vzor psychicky zdravého a vyrovnaného člověka.
 • Myslím si, že nejsem emočně tak silná jako ostatní.
 • Je pro mě těžké být nezávislá na matce.
 • V matčině přítomnosti se necítím dobře.
 • Snažím se vybudovat vlastní život, ale maminka mi neustále "dýchá na krk".

👉 Máte pocit, že vaše matka je narcistka? Stáhněte si PDF: Je má matka narcistka?, kde si můžte odpovědět na soubor otázek a zjistit, jak moc to sedí.   

Narcistická matka může být skutečným zdrojem úzkosti a nepohody. 

Psychoterapeutka Karyl McBride identifikovala deset vztahových problémů mezi dcerou a narcistickou matkou:

 1. Neustále se snažíte získat matčinu lásku, pozornost a uznání, ale nikdy nemáte pocit, že byste ji dokázali uspokojit.
 2. Vaše matka klade důraz na to, jak vypadá ona, a ne na to, jak se cítíte vy.
 3. Vaše matka na vás žárlí.
 4. Vaše matka nepodporuje vaše zdravé projevy sebe sama, zejména když jsou v rozporu s jejími vlastními potřebami nebo ji ohrožují.
 5. Ve vaší rodině jde vždy o mámu.
 6. Vaše matka není schopna empatie.
 7. Vaše matka se nedokáže vypořádat s vlastními pocity.
 8. Vaše matka je kritická a odsuzující.
 9. Vaše matka se k vám chová jako ke kamarádce, ne jako k dceři.
 10. S matkou nemáte žádné hranice ani soukromí.

Na našem speciálním blogu najdete každý problém krátce vysvětlen: 10 žihadel narcistických matek

Pokud jste rozpoznali některé z těchto vztahových problémů u vaší matky, rezervujte si s Evčou či Mirkem konzultaci. Porozumíte lépe svým pocitům a zážitkům a najdete cestu, jak zpracovat minulost a postavit se do života s obnoveným sebevědomím a nadějí. Protože věřte, že ať už je váš příběh jakýkoli, existuje cesta ven. A my vám rádi ukážeme, jak na ni vkročit.

Pokud umíte anglicky, tak navštivte web Karyl, kde o narcistických matkách píše mnohem víc do detailu a pak nám napište nebo sdílejte své objevy v naší komunitě pro oběti narcismu


❤️ Kdo je Eva a Miroslav Sázovský ❤️

Eva a Miroslav Sázovský jsou manželé, kteří jsou hostiteli podcastu MANŽELSTVÍ . Je to podcast plný lásky, porozumění a sdílení toho, jak vypadá vědomý vztah a budování manželství.

🙋‍♀️ Ing. Eva Sázovská Andriessen je mezinárodně uznávanou koučkou a mentorkou osobních vztahů , která je certifikována u Katherine Woodward Thomas a pomáhá lidem s rozcházením a přivoláním si toho pravého .


🙋‍♂️ Ing. Miroslav Sázovský je nezávislý profesionální kouč, konzultant a mentor, který se specializuje na složité vztahy s vysoce konfliktními lidmi, rozvody s narcisty, psychopaty a odstraňování toxického a psychicky nebezpečného prostředí ve firmách a organizacích. Jeho vášní je nastavovat vysokou kultůru důvěry, integrity a odpovědnosti. Dohodněte si s ním konzultaci .


Společně založili a vedou 🛟 privátní podpůrnou skupinu pro oběti narcismu 


👉 Pomáhají odhalit toxicitu ve vztazích a uzdravit psychicky nebezpečné prostředí nejen na pracovišti, ale i v zájmových organizacích, klubech a rodinách. 

---

ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJÍ NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.

Poslední články na blogu

Registrujte se & Získejte novinky

Budeme vám posílat informace o nových článcích, podcastech nebo službách, které nabízíme. Budete první, kdo bude vědět o blížících se online nebo živých událostech.

Evoluce vztahů

© 2023 Miroslav Sázovský | With ❤️ to Dorik