Pozor na narcistické destruktivní podmiňování

V našem nedávném podcastu, který jsem nahráli spolu s mou ženou Evou, jsme se zabývali tématem destruktivního podmiňování, které je manipulativní technikou používanou narcisty. Tato technika spočívá v tom, že toxičtí lidé reagují na naše silné stránky, talenty a šťastné vzpomínky nadávkami, frustrací a neúctou, čímž nás nutí spojovat si nejšťastnější okamžiky, zájmy, vášně a sny s jejich krutým a bezcitným trestáním. V důsledku toho se začínáme bát dělat právě ty věci, které nás dříve činily šťastnými a naplněnými.

👉 Stáhněte si PDF: Jak se ochránit před nacistovo destruktivním podmiňováním

Destruktivní podmiňování je forma pozitivního trestu, který spočívá v přidávání averzivních důsledků, aby bylo zabráněno určitému chování.

To vede k tomu, že se vyhýbáme právě těm cílům, které jsou podmíněně spojeny s narcistovo trestem, abyste získali pocit bezpečí nebo úlevy od jeho zpětného útoku. Postupem času se podobně jako Pavlovovi psi necháváte "vycvičit" k tomu, abyste nedělali to, co vám způsobuj radost, pocity štěstí, sebenaplnění a radosti. Stáváte se citově i finančně závislými na toxické osobě a to vše často v izolaci od přátel a rodiny.

Příklad rozhovoru mezi Ctiradem a Cecílií:

Ctirad (narcista) a Cecílie (podřízená kolegyně) pracují v kanceláři. Ctirad se rozhodne použít destruktivní podmiňování na Cecílii, aby získal kontrolu nad jejím chováním.

Ctirad: (podrážděně) "Cecílie, už jste dokončila ten report, který jsem vám dal?"

Cecílie: "Ještě ne, Ctirade. Potřebuji ještě pár hodin, abych ho mohla dokončit."

Ctirad: (rozčileně) "To nemyslíš vážně! Pokud to nebude hotovo do konce dne, nejen že vám snížím plat, ale ještě vás přesunu na horší projekt!"

Cecílie začne pracovat mnohem rychleji, aby uspokojila Ctirada a vyhnula se trestu. Přesto se jí to nepodaří dokončit včas.

Ctirad: (pohrdavě) "Tak vidím, že jste to nedokončila. Chápu, že vám na tom nezáleží. Pamatujte, že jsem vás varoval."

Cecílie: (rozrušeně) "Promiňte, Ctirade. Udělám vše, co je v mých silách, abych to dokončila co nejdříve."

Ctirad tak úspěšně použil destruktivní podmiňování, když přidal negativní důsledky (snížení platu a horší projekt) ke Cecíliině nežádoucímu chování (nedokončení reportu).

Cecílie se nyní bude snažit vyhnout těmto trestům a získá pocit bezpečí nebo úlevy, když se jí podaří Ctirada uspokojit.

Tato situace může postupem času vést k tomu, že se Cecílie stane citově a finančně závislou na Ctiradovi, jelikož se bude snažit vyhnout trestům a získat jeho uznání. Navíc se může izolovat od přátel a rodiny, protože bude mít pocit, že jen tak může získat ochranu před Ctiradovým trestáním.

Uvědomte si, že toxičtí lidé rádi používají destruktivní podmiňování právě proto, abyste se kvůli nim doslova přetrhli a nesplnili si své velké sny.

Narcisté nás destruktivně podmiňují tím, že tlumí naše nadšení a kazí nám náladu ve chvílích, kdy bychom se měli radovat, například z narození dítěte nebo nedávného obchodního úspěchu. Výsledkem je znehodnocení naší radosti a pocit, že cokoli, co nás těší, může být bagatelizováno, pokaženo nebo dokonce úplně zničeno.

Jak to může vypadat v praxi?

Například vám neustále bude vnucovat, že rodina si musí pomáhat a kdykoliv byste mohli mít volný čas pro sebe, užívat si života a rozvíjet svou osobnost, tak vám v době vašeho volna, radosti a štěstí svěří péči o zvíře, děti atd. V rodině to může být tak, že vám váš bratr neustále dává hlídat jeho děti, protože on má teď důležitou přednášku pro významné klienty, musí pracovat na velkém a společensky důležité projektu atd. Vůbec ho nezajímá, že vy jste chtěli jít na kurz o vaření nebo si užít se svým mužem rande, dívat se na film a milovat se. Narcista se chová stylem: "Teď musíš hlídat, protože já jsme důležitý a pokud to neuděláš, tak přijde trest. Rodina si přeci musí pomáhat."

👉 Přečtěte si článek: Naučená bezmoc

Můžete říct: "Dobře, pomohu ti, ale nemohu tak dlouho do noci." Nebo mu můžete nabídnout, že dítě odvezete. Jenže v ten okamžik narcista spustí pomlouvačnou kampaň a začne psychicky ubližovat svým dětem, aby trpěli, protože jejich teta a strýc je nemají rádi.

PZN: Netvrdíme, že bychom si neměli pomáhat, ale jde o to, že pomoc musí být oboustranná. Nemůžete jen dávat a nic za to nemít. Bohužel, narcisté jsou přesvědčení, že jim musíte pomáhat a nic za to nechtít, protože tak je to v rodině správný. Oni vám přeci pomohli, když vám dovolili se v jeho komunitě představit.

Pomoc druhé osobě neznamená, že uděláte něco, co si myslíte, že je pomoc. Skutečná pomoc spočívá v tom, že uděláte něco, co druhý člověk vnímá (považuje) jako pomoc. Miroslav Sázovský

Jak se ochránit před destruktivním podmiňováním

Abychom zamezili destruktivnímu podmiňování, je důležité čelit strachu z dosažení našeho cíle tím, že opakovaně usilujeme o jeho naplnění a zároveň eliminujeme narcistův trest.

Můžeme si sestavit seznam minulých úspěchů, šťastných okamžiků a jakýchkoli jiných zdrojů radosti, které nám narcistický násilník zkalil. Následně bychom měli vymyslet způsoby, jak se k tomuto zdroji radosti znovu vrátit nezávisle na narcistovi. K tomu můžete použít následující tipy a rady:

  1. Obklopte se pozitivními lidmi: Vyhledejte přátele a rodinné příslušníky, kteří vás podporují a respektují vaše úspěchy. Jejich přítomnost vám pomůže překonat negativní pocity a povzbudit vás k dalšímu úsilí.
  2. Vytvořte si osobní plán: Stanovte si jasný plán a cíle, kterých chcete dosáhnout bez ohledu na názory narcistů. Tento plán vám poskytne směr a motivaci, abyste pokračovali ve svém úsilí navzdory překážkám, které vám mohou házet do cesty toxické osoby.
  3. Zapojte se do aktivit, které vás baví: Zkuste se soustředit na koníčky a zájmy, které vás naplňují radostí a spokojeností. Tímto způsobem můžete znovuobjevit své vášně a najít útěchu v aktivitách, které jste dříve milovali.
  4. Naučte se říct "ne": Naučte se odolávat manipulaci narcistů a udržet si zdravé hranice. Nenechte se vmanipulovat do situací, které vám nepřináší radost nebo uspokojení.
  5. Pracujte na zlepšení sebevědomí: Posilujte své sebevědomí a uvědomte si svou vlastní hodnotu. Když si uvědomíte, že si zasloužíte být šťastní a úspěšní, bude pro vás snazší odolávat negativním vlivům narcistů.
  6. Najděte si profesionální pomoc: Pokud máte pocit, že vás destruktivní podmiňování narcistů závažně ovlivňuje, zvažte vyhledání odborné pomoci. Terapeut nebo kouč vám může pomoci lépe porozumět vašim pocitům a naučit vás, jak se vyrovnat s následky této manipulace.

Překonání destruktivního podmiňování narcistů je náročný proces, který vyžaduje čas, trpělivost a odhodlání. Avšak s podporou milujících lidí, sebelásky a správných nástrojů je možné získat zpět kontrolu nad svým životem a znovu objevit svou vlastní radost a spokojenost.

Nebojte se hledat pomoc a podporu, když ji potřebujete, a věřte ve svou schopnost překonat tuto náročnou životní zkoušku. Postupem času se naučíte rozpoznat a odolávat negativním vlivům narcistů a budete schopni rozkvést a dosahovat svých snů a ambicí nezávisle na narcisovo destruktivním podmiňování.

Jak si udržet dlouhodobě ochranný štít před narcistickým destruktivním podmiňováním

Setkání s narcistou a narcismem je nevyhnutelné. V budoucnu se pravděpodobně až téměř jistě potkáte s nějakým mírně nebo nebezpečně toxickým člověkem, který na vás bude zkoušet techniku destruktivního podmiňování.

Do budoucna je velmi důležité, být si vědom vašich vlastních hranic a udržet si zdravý odstup.

Pamatujte, že vaše štěstí a úspěch záleží především na vás, a nikoli na ovládání a manipulaci druhých. Buďte trpěliví, důslední a soustřeďte se na svůj osobní růst a rozvoj.

Naše podcasty na YouTube @evolucevztahu 

ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJÍ NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.

Poslední epizody

Poslouchat na:

Registrujte se & Získejte novinky

Budeme vám posílat informace o nových článcích, podcastech nebo službách, které nabízíme. Budete první, kdo bude vědět o blížících se online nebo živých událostech.

Evoluce vztahů

© 2023 Miroslav Sázovský | With ❤️ to Dorik