Rande č. 6 - Sex a intimita | 040 Manželství

Ona: "Co tě nejvíce vzrušuje? O čem potají ve snu přemýšlíš, že bys chtěl vyzkoušet? Ráda bych si zahrála nějakou tvou fantazii."

Co vás při čtení těchto slov napadne?

Jeden náš klient sdílel, že by to ženě nikdy neřekl, protože by se musel stydět a už by ho nikdy nechtěla. Je jedno jak bizardní máte myšlenky a představy, pokud se s partnerem milujete, tak si ho se zájmem vyslechněte a klidně řeknete, že vás nic z toho nepřitahuje a jen myšlenka na něco takového vás spíše odrazuje. Každopádně se můžete podívat na něco jiného. Když oba budete sdílet své představy, je možné, že najdete společný svět nepoznaného.

Z podkastu rande č. 3 už víte, že existují lidé, kteří jsou snílci a vizionáři, ale také existují lidé, kterým dělá problém odpovědět na otázku: "Jak bys to dnes chtěla? Co bych měl udělat?" Nemají takovou představivost, na vše chtějí jít pomalu a nemají rádi změny.

Co je v sexu ještě normální?

Pokud se milujeme jednou měsíčně, tak to znamená, že náš vztah upadá k zániku? Co když pro nás sex není důležitý? Měli bychom hrát role a splňovat si vzájemně nějaké fantazie? Je v pořádku, že nechci anální nebo orální sex? Kolik sexu je v dlouhodobém vztahu normální?

Normální je jen to, co vám a vašemu partnerovi vyhovuje a připadá normální.

Co dělají páry, které mají skvělý sexuální život?

Možná vás následující řádky překvapí, ale skvělý sexuální život nestojí na intenzitě sexuálních styků nebo neustálém zkoušení něčeho nového. Christianne Northrupová, Pepper Schwartz a James Witte ve své knize The Normal Bar (Normální laťka) uvedli výsledky rozsáhlého průzkumu o lásce a sexu, kterého se zúčastnilo 70 000 respondentů z 24 různých zemí. Zjistili, co dělají páry, které mají skvělý sexuální život:

 • Každý den si od srdce v hlubokém spojení navzájem říkají: "Miluji tě a záleží mi na tobě."
 • Navzájem se často chválí a oceňují.
 • Navzájem si kupují překvapivé romantické dárečky.
 • Užívají si romantické dovolené.
 • Vášnivě a bezdůvodně se líbají.
 • Navzájem se masírují.
 • Drží se za ruku na veřejnosti a projevují svou náklonost tím, že se hladí a líbají mimo domov.
 • Každý den se objímají.
 • Alespoň jednou týdně mají romantické rande.
 • Milování (sex) je pro ně prioritou a pohodlně se o něm baví.
 • Jsou otevření objevování různých sexuálních aktivit.
 • Přijímají jakoukoliv nabídku na emoční spojení.

Jak je vidět, tak skvělý sexuální život není věda. Musíte o něm umět mluvit a musíte z něj udělat ve vašem životě prioritu.

Emoční spojení vede ke skvělému sexu a skvělý sex utváří hlubší emoční spojení. - Sue Johnson

Všechny rozhovory v rámci vzájemných konverzací nabádají k tomu, abyste byli vůči svému partnerovi upřímní, otevření a zranitelní, což může být a bude nepříjemné, ale diskuse o sexu může tuto zranitelnost posunout na úplně jinou úroveň. Často se zdá, že je snazší být nahý fyzicky než nahý emočně, ale pokud chcete vytvořit dlouhodobě udržitelný vztah nebo manželství, budete se muset úplně obnažit.

💡 Věděli jste, že většina mužů chce ženu uspokojit, proto potřebují vedení? Stručně a jasně řečeno: "Nemají vagínu a nemohou vědět, co se vám líbí, kde se mají dotýkat, kde přitlačit a kde naopak jen jemně hladit."

Například jeden muž nám sdílel, že po každé, když spolu se ženou skončí s milováním, žena si potají pod peřinou nebo v koupelně udělá pár orgasmů. Byl z toho frustrovaný, protože měl pocit, že nebyl dost dobrý a pravděpodobně ji nevzrušuje. Poradili jsme mu, aby se ji na to zeptal a zranitelně sní sdílel své pocity a obavy. Nakonec zjistil, že jeho žena je multiorgasmická a první orgasmus je pro ni teprve začátek, jenže on to vnímal jako konec. Proto se 10 let učil, aby prožil první orgasmus buď sní nebo těsně po ní. Ona zase měl pocit, že svou touhu musí schovat, aby se muž necítil divně. Nakonec zjistil, že ona byla schopná prožít 40 orgasmů. Doslova nám řekl: "Cítil jsem se jako bůh, že jsem téměř za všemi orgasmy stál já. Nyní mě vzrušuje dívat se na ženu, jak se uspokojuje a často mě to znova vzruší a pokračujeme dál."

Představte si, že tento muž 10 let usiloval, aby jejich sex byl dokonalý a přitom netušil, že jeho žena potřebuje něco jiného. Ona zase skrývala svůj multiorgasmický dar a chtěla, aby se její muž cítil být šampiónem. Nikdy mu nedokázala říct, že by potřebovala mnohem víc, než si on myslí. Víte proč? Protože kdykoliv, když si myslel, že to skončilo, tak prohlásil: "To bylo skvělé, děkuji." Ona neměla to srdce mu říct: "Lásko, já jsem teprve na začátku."

Cílem vašeho milování by měla být emoční otevřenost a schopnost reagovat, něžně se dotýkat a navzájem se eroticky zkoumat. Sex má uspokojovat, naplňovat a hluboce spojovat.

Emoční bezpečí utváří tělesnou synchronizaci a tělesná synchronizace utváří emoční bezpečí. Dá se říct, že spolu tančí.

---

Doporučená kniha: John Gottman Ph.D. a Julie Schwartz Gottman PhD. Eight Dates: Essential Conversations for a Lifetime of Love. 2019. vyd. Workman Publishing Company

Naše podcasty na YouTube @evolucevztahu 

ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJÍ NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.

Poslední epizody

Poslouchat na:

Registrujte se & Získejte novinky

Budeme vám posílat informace o nových článcích, podcastech nebo službách, které nabízíme. Budete první, kdo bude vědět o blížících se online nebo živých událostech.

Evoluce vztahů

© 2023 Miroslav Sázovský | With ❤️ to Dorik