Jak narcistům nastavit hranice

Pokud jste zjistili, že někdo ve vašem okolí je nebezpečně toxický, pravděpodobně se jedná o narcistu. Narcistům chybí empatie, která je nutná k tomu, aby se starali o potřeby ostatních. Narcisté jsou zahledění do sebe, sebestřední a extrémně autoritativní.

🛟 Potřebujete podpůrnou skupinu?

Vytvořili jsme privátní profesionálně moderovanou podpůrnou skupinu, kterou nazýváme: Noční můry narcistů.

V závislosti na míře nebezpečnosti mohou být narcisté nebezpeční, zejména pokud u nich propukne narcistický vztek. V našem podcastu č. 43 - 5 typů toxických partnerů jsme sdíleli PDF s Testem vztahové toxicity. V něm jsme popisovali základní charakteristiky a chování narcisty:

 • Nikdy nepřizná, že se mýlí.
 • Vyhýbá se emocím a odpovědnosti.
 • Zuří, pokud ho někdo zpochybňuje.
 • Je dětinský, když není vše po jeho.
 • Vzbuzuje ve svých obětech pochybnosti.
 • Během konfliktů se brání.
 • Pomlouvá vás a očerňuje.
 • Popírá vaše vnímání reality.
 • Špatné zacházení se odehrává skrytě.
 • Snaží se rozdvojit vaši osobnost.

Narcisté mají na začátku vztahu schopnost okouzlit svým kouzlem a projevovat velkorysost. Bohužel, jakmile se dostanete do vztahu na delší časové období, začnou se chovat jako predátoři. Jsou chladní, bezcitní a ztrácí zájem o vaše potřeby. V okamžicích, kdy jste nejzranitelnější, používají slovní a citové útoky. Rádi se uchylují k manipulaci a používají techniku gaslightingu, o které se budeme podrobněji bavit v našem dalším podcastu číslo 46 - Proč narcisté používají gaslighting?

Co je to Gaslighting?

Gaslighting je krutá forma emocionálního a psychologického zneužívání, kdy manipulátor (obvykle narcista) podléhá nutkání manipulovat s obětí a navodit v ní pochyby o vlastní paměti, vnímání a zdravém rozumu.

Původ tohoto termínu sahá až k roku 1944, kdy film "Gas Light" popisoval manžela, který manipuluje s osvětlením domu, aby manželka ztrácela víru ve vlastní zdravý rozum.

Manipulátor se v rámci gaslightingu snaží oběť přesvědčit, že právě ona je špatná a že reálné události, které oběť prožívá, se vlastně nestaly. Mohou popírat to, co řekli nebo co se stalo, nebo dokonce tvrdit, že si oběť něco pouze vymyslela.

Tento útok na vnitřní hodnoty oběti může značně oslabit její sebedůvěru a sebeúctu, a umožnit manipulátorovi snadnější s ní manipulovat. Gaslighting může mít devastující dopad na duševní zdraví oběti, zahrnující úzkost, deprese, pocit beznaděje a dokonce i posttraumatické stresové poruchy.

Nastavení hranic narcistovi

Vztah s narcistou nelze řídit stejným způsobem, jako tomu je u mírně toxických lidí, o kterých jsme hovořili v našem podcastu č. 44 - Jak nastavit hranice mírně toxickým lidem. Narcista bude vaše hranice neustále porušovat a pohrdat nimi. Nikdy narcistům neříkejte, jak se cítíte a co potřebujete. Je to stejné, jako byste jim dali náboje do kulometu, se kterými po vás začnou střílet.

Pokud narcistům stanovíte jasné hranice, získají cenné informace o vašich obavách a okamžitě je použijí proti vám, aby se vám mohli vnutit jako predátor a způsobit vám problémy.

Příklad z podnikatelské praxe:

Jedna ředitelka nadnárodní firmy se svěřila s problémem narcistického chování svého kolegy. Dlouhou dobu se snažila ignorovat jeho chování, až když ji řekl, že je "blbá blondýna". Postavila se za sebe a situaci řešila s nadřízenými, ale narazila na tvrdý odpor.

Jeden z nadřízených byl sám narcista a situaci zesměšnil. Kolegu pak nepotrestali, naopak se na ředitelku začali dívat jako na problémovou osobu, která nemá vztahy v práci pod kontrolou.

A jak se zachoval narcista?

Do měsíce ji opět urazil stejným způsobem. Na poradě vedení se narcistický kolega dokonce odmítl o problému diskutovat a nadřízení na něj pohlíželi jako na oběť. Ředitelka se stala terčem mikromanagementu, zatímco kolega zůstal beztrestný.

Všimněte si, že ačkoliv hovoříme o nastavení hranic, tak vám doporučujeme, abyste narcistům neříkali své hranice. Proto se dále nebudeme bavit o nastavení hranic, ale o jejich ochraně a používání speciálních technik, kterými je uplatníte.

Narcisté, kteří se považují za dokonalé bytosti, často váhají se změnou, neboť věří, že vše, co dělají, je již správné. Tyto osoby shromažďují celoživotní důkazy o své dokonalosti, což jim často umožňuje uspět na vedoucích pozicích. Proč by tam také neměli být? Vždyť se sami považují za ty nejlepší. Ve vztahu s narcistou však nemůžete zažívat láskyplný a zdravý vztah. Proto je potřeba vytvořit strategii na odchod.

Co když nemůžete narcistu hned opustit?

Většina lidí, kteří jsou součástí nebezpečně toxického prostředí, nemohou jen tak opustit svou práci, rodinu nebo manželství. V těchto případech doporučujeme uplatnit několik technik, jak si ubránit své hranice a postarat se o své zdraví.

Připravili jsme pro vás PDF - 6 technik, jak ochránit hranice před narcistou, ve kterém najdete návod a příklady z praxe, které vám pomohou efektivně uplatňovat vaše hranice.

6 technik, jak ochránit hranice před narcistou

 • Staňte se pozorovatel malého dítěte ve velkých kalhotách.
 • Udržujte co nejkratší interakce.
 • Odveďte konverzaci od vás na něco, co je zajímá.
 • Vytvořte strategii na ústup.
 • Pište si deník.
 • Pečujte o své zdraví.

Bonus: Jak postupovat při interakci s narcistou

Narcisté s vámi nebudou chtít spolupracovat. Záměrně budou jakoukoli vaši aktivitu pošlapávat a na poslední chvíli, až zjistí, na čem vám záleží a co je pro vás důležité, vše ze své moci a vlivu změní, aby to bylo tak, jak chtějí oni.

S těmito lidmi nemůžete efektivně komunikovat, pokud si neuvědomíte jejich poruchu a nedostatek empatie.

Narcisté nemají vyvinutou schopnost zhodnotit dopad toho, co říkají. Jsou natolik přesvědčení o své dokonalosti, že mají pocit, že nemusí přemýšlet o tom, co říkají.

⚠️ Upozornění: Tyto techniky používejte pouze tehdy, když vám nehrozí nebezpečí fyzického násilí. Tento postup je konfrontační, což může narcisty rozzuřit.

Stáhněte si tento bonusový materiál jako PDF: Jak postupovat při interakci s narcistou.

🛟 Hledáte podpůrnou skupinu?

Investovali jsme peníze a čas do vytvoření naší komunity, která je mimo všechny sociální sítě. V této komunitě: komunita.evolucevztahu.cz jsem založili privátní podpůrnou skupinu pro oběti narcismu

👉 Přečtěte si více o naší komunitě a o privátní podpůrné skupině, kterou trefně nazýváme: Noční můry narcistů

Naše podcasty na YouTube @evolucevztahu 

ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJÍ NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.

Poslední epizody

Poslouchat na:

Registrujte se & Získejte novinky

Budeme vám posílat informace o nových článcích, podcastech nebo službách, které nabízíme. Budete první, kdo bude vědět o blížících se online nebo živých událostech.

Evoluce vztahů

© 2023 Miroslav Sázovský | With ❤️ to Dorik