Jeden ze 4 největších zabijáků vztahu - zazdívání (stonewalling)

Zazdívání (angl. stonewalling) je jedním z nejčastějších techniky ať už mírně toxického nebo nebezpečně toxického člověka.

👉 Manuál pro kouče: Jak koučovat oběti stonewallingu - manuál pro kouče

Někteří lidé s mírně toxickým chováním nebo sklony k vyhýbavosti mohou někdy používat "zazdívání" - odmítají komunikovat, aby se vyhnuli složitým rozhovorům, které by mohly ohrozit jejich vztah.

💡 Poslechněte si náš podcast: Naučte se rozlišovat mírnou a nebezpečnou toxicitu ve vztahu

Avšak u těch, kteří jsou velmi negativní, je situace jiná. Narcisté často využívají zazdívání proto, aby emočně oslabili a umlčeli své oběti a získali nad nimi moc a kontrolu. Je to způsob, jak způsobit silný emoční nepohodlí, postavit se obětem a vyprovokovat je. Zazdívání je podobné jako Ignorující narcismus.

Když se člověk stane terčem zazdívání – aktivuje stejnou část mozku, která registruje fyzickou bolest.

Kipling Williams a Stev Nidy (2011)

Osoba, která vás "zazdívá", vám neumožní mít vlastní myšlenky, názory nebo pocity, které se liší od jejich představ. Místo toho se snaží vás přesvědčit, uzavře se před vámi nebo zastaví komunikaci. Tato osoba devalvuje váš pohled a emoce, nebere vážně vaše obavy a klade nároky, kterým nakonec ustoupíte ze strachu či povinnosti.

John Gottman (1994) popisuje stonewalling jako jeden ze čtyř komunikačních stylů ve vztahu, který patří mezi tzv. "čtyři jezdce apokalypsy". Tyto styly mohou naznačovat blížící se konec vztahu.

Zazdívání a mlčení v rukou narcisty může být trýznivé a mučivé.

👉 Stáhněte si PDF, ve kterém nabízíme řešení, jak se bránit zazdívání.

Naše podcasty na YouTube @evolucevztahu 

ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJÍ NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.

Poslední epizody

Poslouchat na:

Registrujte se & Získejte novinky

Budeme vám posílat informace o nových článcích, podcastech nebo službách, které nabízíme. Budete první, kdo bude vědět o blížících se online nebo živých událostech.

Evoluce vztahů

© 2023 Miroslav Sázovský | With ❤️ to Dorik